KINEZYTERAPIA
Kinezyterapia to inaczej leczenie ruchem. Podstawą kinezyterapii są różnego rodzaju ćwiczenia lecznicze, inaczej nazywane gimnastyką leczniczą. Celem tych ćwiczeń jest przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności lub chociaż częściowej sprawności fizycznej.
Kinezyterapia ma działać korzystnie nie tylko na układ ruchu, czyli kości, mięśnie i stawy, ale ma także za zadanie wywierać również korzystny wpływ na inne układy naszego organizmu. Zadaniem kinezyterapii jest zatem również jak największe przywrócenie sprawności układu krążenia, układu oddechowego i nerwowego oraz przewodu pokarmowego i układu moczowo-płciowego.
Wskazania
Leczenie ruchem jest tak naprawdę wykorzystywane w bardzo wielu różnych przypadkach. Przede wszystkim leczenie ruchem jest stosowane w przypadku chorób układu ruchu:
- wady postawy,
- złamania kończyn,
- choroby zwyrodnieniowe stawów,
- bóle reumatoidalne,
- bóle kręgosłupa oraz niedowłady i porażenia kończyn.
Zabiegi kinezyterapii są również stosowane u pacjentów z chorobami układu krążenia. Wykorzystywane są one zatem u osób leczących się z powodu:
- nadciśnienia tętniczego,
- problemów zakrzepowo-zatorowych,
- choroby wieńcowej oraz po udarze.
Ćwiczenia kinezyterapii stosowane są też u chorych ze stwardnieniem rozsianym, z chorobą Parkinsona oraz często również w przypadku innych chorób układu nerwowego. Kinezyterapia jest też bardzo potrzebna u niektórych pacjentów po leczeniu choroby nowotworowej, miedzy innymi stosowana jest ona u kobiet po mastektomii celem zapobiegania powstawania obrzęków oraz przykurczy. Zdarza się też, że zabiegi kinezyterapii działają bardzo korzystnie w sytuacji, kiedy pacjent cierpi z powodu odmy opłucnowej, niedodmy płuc oraz innych poważnych chorób płuc i klatki piersiowej, jak różnego rodzaju deformacje i urazy klatki piersiowej.